December 5, 2014

Anksioznost in panična motnja v ajurvedi

”Hitim, pred mano je rok za oddajo materiala in šef je že tretjič spremenil idejo kaj bi. Ni časa za kosilo, vendar mi kava pomaga, da me dvigne. Težko se koncentriram in skrbi me, kako bom lahko vse izpeljala. Doma me čaka še kup obveznosti, zato šele zvečer uspem pojesti krožnik mešane solate. Sem pa zjutraj spila velik super smoothie, kateri mi da energijo. Imam suho kožo, pogosto me zebe v roke in noge. Saj to ni nič nenavadnega, navsezadnje je zunaj mrzlo in piha. Zadnje čase sem večkrat doma pozabila mobitel, tudi ključe vedno iščem. Časa mi primanjkuje in počutim se tesnobno. V glavi imam tisoč in eno misel. Želim biti fit in se sprostiti, zato tečem. Prebava? Hmmm. No ja, kava pomaga, pa tudi dva velika kozarca vode spijem na tešče. Pred dnevi, sem imela grozno noč. Zbudila sem se, ker mi je srce pospešeno utripalo. Nisem vedela kaj je. Strah me je bilo. Dihala sem globoko in hitro, ker mi je zmanjkovalo sape. Mislila sem, da mi bo srce odpovedalo. Še dobro, da je minilo. Se pa bojim, da se ponovi. Kaj če se mi to zgodi v trgovini ali avtomobilu?”

V ajurvedi bi temu stanju rekli povišana vata doša. Kaj to pomeni?

Ajurveda temelji na predpostavki petih elementov, ki sestavljajo celoten univerzum kot tudi človeka. Ti elementi so prostor, zrak, ogenj, voda in zemlja. Nanje gledamo skozi lupo kvalitet, ki jih prinašajo in ne kot na dejanske fizične elemente. Z združevanjem elementov ajurveda definira principe delovanja telesa, imenovane vata, pitta in kapha doša. Vse tri doše opravljajo različne funkcije v telesu, zato so vse prisotne. Ljudje se med seboj razlikujemo glede na dejstvo, v kakšnem razmerju so doše izražene. Temu pravimo ajurvedska konstitucija in ta vpliva na naše umsko telesne značilnosti.

Vata došo sestavljata elementa prostor in zrak. Princip vata v telesu povzroča mobilnost. Mentalne funkcije, čutilne zaznave, živčni impulzi, dihanje, peristaltika, izločanje in cirkulacija so v njeni domeni.

Če si želimo pomagati z ajurvedo, moramo poznati dva principa s katerima ajurveda deluje. To sta: enako povečuje in nasprotno zmanjšuje. Tega se poslužujemo, ko želimo pripeljati doše v ravnovesje in se nanaša na kvalitete, ki jih zaznamo v nas samih, v okolju, v hrani, ki jo uživamo, v aktivnostih, ki jih izvajamo…
Ker so kvalitete vata doše suha, lahka, mrzla, groba, subtilna in mobilna, se moramo poslužiti nasprotnih kvalitet, da jo uravnamo. Vata doša je delikatna, zato potrebuje hrano, aktivnosti in okolje, ki prinašajo oljnost, težo, toploto, mehkobo, maso ter stabilnost v telo in um.

Principi ajurvede delujejo prvotno na telo in preko tega na um, ki je v primeru povišane vata doše nemiren, razpršen in naprizemljen.

Ajurveda v praksi

Tisočletna znanost o življenju je ustvarjena tudi za današnji čas. Že enostavne spremembe v prehrani in načinu življenja bodo dale rezultate. Sledeči osnovni napotki bodo omilili povišano vata došo.
  • Vnesimo rutino v spalne navade, zgodnji odhod v posteljo bo blagodejno vplival na regeneracijo telesa.
  • Redni in topli obroki so pomembni, zato si vzemimo čas za zajtrk, kosilo in večerjo.
  • Hrana, ki jo uživamo naj bo kuhana, popečena ali dušena. To pomeni, da ne jemo presne hrane, torej surovega sadja in zelenjave, saj vsebujejo kvalitete lahkega, mrzlega in grobega značaja, katerim se želimo izogniti.
  • Hrana naj bo vedno topla po temperaturi in kvaliteti. Najboljše so enolončnice, kjer se zelenjava, stročnice, žita in tople začimbe kuhajo skupaj. Ne pozabimo dodati že kuhani jedi veliko žlico olivnega olja ali gheeja.
  • Jejmo hrano sladkega, slanega in kislega okusa ter se raje izognemo hrani grenkega in trpkega okusa. Malo pikantnega nam ne bo škodilo.
  • Čez dan pijemo tople napitke, ki ne vsebujejo kofeina.
  • Za boljše spanje spijemo kozarec toplega mleka, kateremu dodamo ingver, kurkumo in muškatni orešček.
  • Večkrat na teden celo telo masiramo s toplim sezamovim oljem, kateremu lahko dodamo nekaj kapljic lavandinega olja. Ne pozabimo na lasišče in stopala. Toplo kopel ali tuš si privoščimo po masaži (pazimo, da nam ne zdrsne; mastne površine bomo najbolje očistili s čistilom za posodo).
  • Izogibajmo se mrazu in vetru ter se vedno zaščitimo s primernimi oblačili.
  • Izvajamo fizične aktivnosti, katere poudarjajo počasno, nežno in umirjeno gibanje ter usklajenost z dihanjem.
  • Vsak dan si vzamemo nekaj časa zase in se začutimo. Opazujemo telo, občutke in misli.
Ajurveda pozna tudi zelišča, specifično hrano, začimbe, tehnike čiščenja telesa, postopke dnevne rutine, jogijske vaje, dihalne tehnike in meditacije, ki delujejo na vata došo, vendar so te določene glede na posameznikovo konstitucijo in neravnovesje.

Ta starodavna znanost o samozdravljenju nam nudi učinkovit način spoznavanja sebe. Ko se naučimo prepoznati simptome in vnesemo enostavne spremembe v prehrano in naš vsakdanjik, lahko zaživimo polno življenje v skladu z naravo.

Napotki so povzeti po starodavnih ajurvedskih zapisih. Več o ajurvedi in receptih na spletni strani centra AJURJOGA

October 1, 2014

Kitchari recept


Ponovno začenjam z objavami, tokrat bodo vse v slovenskem jeziku. V nadaljevanju je zapisan recept zelo poznane ajurvedske jedi - kitchari. To je lahka, uravnotežena jed, ki ne obremenjuje telesa in prebavnega sistema. Zato se priporoča v času, ko smo šibki, bolni in pri postopkih ajurvedskega čiščenja telesa. V jesenskem času, ki je prehod iz enega obdobja v drugo postanemo bolj dovzetni za bolezni kot so prehladi, gripe, viroze,... Če si omislimo nekaj dnevno prehrano, ki bo lažja in hkrati pomagala očistiti toksine, bomo lažje kljubovali jesenskemu času. Kitchari je idealen za to. Čez dan lahko pijemo čaj iz kumina, koriandra in komarčka, kar bo še dodatno pomagalo odplakniti toksine. Te sestavine velikokrat vsebujejo otroški čaji, lahko si pa mešanico pripravimo sami. Recept za ta kitchari blagodejno vpliva na vse tri doše.

Sestavine so sledeče:
1 skodelica rumene bio mung dal leče
1 skodelica bio basmati riža
kos svežega ingverja velikosti oreha
2 žlici kokosove ne sladke moke
1/2 žličke kumina
1/2 žličke koriandra v prahu
1/2 žličke kardamoma v prahu
1/2 žličke kurkume
1 palčka cimeta
2 lovorova lista
nekaj zrn črnega popra
sol
3 žlice gheeja

Mung dal lečo spiramo toliko časa dokler voda ni bistra. Namočimo jo preko noči ali vsaj 3 ure. Ingver olupimo in nastrgamo na drobne koščke. V večji in širši posodi raztopimo 2 žlici gheeja ter dodamo kumin, cimet, lovor in črni poper. Nekaj trenutkov pražimo, nato dodamo ingver, kokosovo moko, koriander in kardamom. Takoj zatem dodamo mung dal lečo in basmati riž ter toliko tople vode, da prekrijemo vse sestavine. Vremo 5 minut, nato zmanjšamo ogenj in počasi kuhamo 25 do 30 minut. Sproti preverjamo, da voda ne izpari popolnoma in jo po potrebi dodajamo. Pred koncem dodamo še kurkumo in sol. Na koncu dodamo še eno žlico gheeja.




Kitchariju lahko dodamo različno zelenjavo glede na konstitucijo vata, pitta, kapha. Kitchari na sliki vsebuje korenček, semena črne gorčice, asafoetido - hing in svež koriander. Ta kombinacija posebej dobro vpliva na povišano vata došo.


July 14, 2014

Back home


The big adventure in US came to an end so quickly I cannot imagine nine months have gone. The studies at the Ayurvedic Institute took all of my time. The optimistic idea of writing at least ones a month the impressions of living in Albuquerque, NM disappeared as soon as lectures started. The intensity and quantity of information delivered and absorbed was enormous, it can be compared to a two or three year ayurvedic medical college in India. Only the interest and love toward Ayurveda made possible to finish this programe. Only if somebody has the dedication and interest to fully immerse her/himself twenty-four hours daily in living, breathing, eating and studying Ayurveda, then I would recommend to enroll.


Now is time to take a breath and start with small steps. Getting used to time change, less sunshine and more humidity in the air. There is a feeling of joy and anticipation of finally working on my own in the area I love most. Ayurveda and yoga.